Що таке ацетономічний синдром?
Ацетономічний синдром, причини виникнення.
При накопиченні в крові дитини великої кількості кетонових тіл (ацетону і ацетооцтової кислоти) у дитини розвивається ацетономічний криз. Якщо такий криз починає повторюватися – це говорить про наявність у дитини ацетономічного синдрому.
Існують первинний і вторинний ацетономічний синдром. При деяких захворюваннях, таких як цукровий діабет, ураження печінки, тиреотоксикоз, пухлини мозку, струси мозку може спостерігатися ацетономічний криз, який є наслідком первинних захворювань.
Первинний ацетономічний синдром розвивається у дітей першого року життя і може супроводжувати їх аж до дванадцятирічного віку, тобто до періоду статевого дозрівання. Після 12 років даний синдром у більшості дітей сходить нанівець. Як правило, у дітей з первинним ацетономічним синдромом спостерігається нервово-артритичний діатез.
Нервово-артритичний діатез (НАД) характеризується генетично обумовленим порушенням обміну речовин, підвищеною збудливістю і швидкою виснажуваністю нервової системи, недостатністю ферментів печінки. Діти з НАД можуть відрізнятися дратівливістю, підвищеною збудливістю, порушенням сну. Буквально з перших місяців життя помітний малий набір маси тіла: такі дітки виглядають худорлявими, тонкокістними. Психічний розвиток таких дітей, навпаки, багато в чому випереджає однолітків: рання мова, підвищена допитливість, хороша пам'ять і феноменальні успіхи в навчанні надалі. Проте разом з такими позитивними моментами існують негативні: такі дітки мають нестійкий апетит, нерідко бувають уперті, проявляють негативізм і схильні до неврозів.
НАД пов'язаний з дефектом обміну пуринових основ і сечової кислоти, що виявляється при порушеннях режиму і раціону живлення (багато білкових, м'ясних продуктів в раціоні вагітної жінки і дитини).
Виникнення ацетономічного кризу.
У дітей з НАД може змінюватися активність ферментів печінки, унаслідок чого порушується обмін пуринів, відбувається посилене утворення сечової кислоти, накопичення пуринів в крові. Порушуються жировий обмін і засвоєння вуглеводів, виникає схильність до кетоацидозу.
Часто при ацетономічному синдромі виникає загрозливий життю стан: ацетономічний криз або ацетономічна блювота. Пусковим механізмом такого кризу можуть служити різні чинники: стрес, перевтома, перезбудження, дальня поїздка, погрішності в живленні. У крові утворюється велика кількість кетонових тіл або ацетону. При цьому відбувається накопичення в крові і тканинах кетонових тіл, виникає нудота, а потім блювота.
Ацетономічний криз може виникати раптово, без яких-небудь передвісників. Іноді ацетономічному кризу передують відсутність апетиту, слабкість, млявість, головний біль, сонливість, нудота, запах ацетону з рота, біль в животі. Всі малюки зазвичай показують на біль в області пупка.
Що відбувається під час ацетономічного кризу.
У дитини спостерігається одноразова або багатократна (неприборкна) блювота спочатку неперетравленою їжею, потім жовчю, потім прозорим пінявим слизом. Спроби нагодувати або напоїти приводять до повторних нападів блювоти.
Температура тіла підвищується до 37-39 градусів.
Наявність з рота запаху ацетону. Наявність ацетону в сечі (перевірити наявність ацетону в сечі і контролювати його пониження/підвищення можна в домашніх умовах за допомогою смужок-тестів на ацетон).
Обезводнення і інтоксикація організму (блідість шкіри, наявність на щоках хворого рум'янцю).
Присутня млявість дитини, слабкість, сонливість.
Сильні болі в животі.
Син питає в батька: - Тату, а це правда, що всі казки починаються словами “Жили собі дід та баба…”? - Ні, синку. Справжні казки починаються словами: “Якщо ви проголосуєте за мене на виборах…”